Top
 • For a selected message – nowy wyzwalacz w Power Automate
  Na początku lipca Microsoft dodał dwa nowe wyzwalacze w Power Automate dla lepszej integracji z Microsoft Teams: dla wybranej wiadomości (for selected message) i gdy dodawany jest nowy członek zespołu (When a new team member is added). W tym poście szczegółowo omówię pierwszy z nich.
 • Szkolenie RPA in a day już dostępne!
  Z ogromną przyjemnością pragnę ogłosić, że my (ponieważ miałem w tym również niemałą rolę!) zakończyliśmy prace nad przygotowaniem i testowaniem szkolenia Microsoft RPA in a day!
 • Uruchamianie WinAutomation z UI flows
  Nie tak dawno temu napisałem post, w którym opisałem sposób integracji WinAutomation z przepływami UI flows (tutaj). Wydanie dedykowanego connectora nie zajęło Microsoftowi dużo czasu! Robi praktycznie to samo co uruchamianie poprzez konsolę, ale… Jest znacznie łatwiejszy w użyciu!
 • When a team member is added
  Dzięki temu nowemu wyzwalaczowi możesz dodać nowy poziom governance dla swoich Microsoft Teams. Zwłaszcza, gdy mówimy o wdrażaniu nowych użytkowników lub innych zautomatyzowanych procesach dla nowo dodanych członków zespołów.
 • Seria o PVA – zmienne globalne
  Power Virtual Agents właśnie zostało wyposażone w nową funkcjonalność zwaną „zmiennymi globalnymi”. Dzięki temu możemy teraz łączyć konwersacje ze sobą mogąc przekazywać kontekst pomiędzy tematami. Ponadto – boty mogą dostać kontekst z zewnętrznych aplikacji przy użyciu tych zmiennych. Jak to zrobić? Pokażę Ci.
 • Przywracanie usuniętych w SharePoint plików z Power Automate
  Znając wyzwalacz w Power Automate o nazwie „When a file is deleted” wiele osób pyta, czy istnieje możliwość przywrócenia usuniętego pliku lub usunięcia go na stałe? I owszem, jest to możliwe. Pokażę Ci, jak to zrobić.
 • Integracja WinAutomation z UI flows
  W moim poprzednim poście Pierwsze kroki w pracy z WinAutomation i UI flows przeprowadziłem Cię przez proces instalacji i rozwiązywania problemów z WinAutomation. Ponieważ jednak narzędzie to stało się częścią środowiska RPA Microsoftu, ważne pytanie brzmi: jak zintegrować go z przepływami UI flows i istniejącymi procesami Power Automate? Pokażę Ci moje rozwiązanie.
 • Pierwsze kroki w pracy z WinAutomation i UI flows
  19 maja Microsoft ogłosił, że nabył firmę Softomotive, twórcę narzędzia RPA: WinAutomation (źródło: https://flow.microsoft.com/en-us/blog/microsoft-acquires-softomotive-to-expand-low-code -robotyczny-proces-automatyzacja-możliwości-w-Microsoft-power-automate /). W tym poście przeprowadzę Cię przez pierwsze kroki, abyś mógł zacząć z niego korzystać.
 • Seria o PVA – topic System Fallback
  Znasz to uczucie? Wiesz, jakie pytanie chcesz zadać chatbotowi, ale nie jest skonfigurowany tak, aby na nie odpowiedzieć, więc zamiast poinformować Cię, że nie zna odpowiedzi, wciąż prosi o ponowne sformułowanie pytania?
 • Szybki tip: flow nie może użyć child flow
  Widziałeś to ogromne ostrzeżenie, gdy próbujesz dodać nowo utworzony przepływ Power Automate jako child flow, o treści: „The workflow with id <ID>, name <NAME> cannot be used as a child workflow because child workflows only support embedded connections.”? Wygląda strasznie! Co to znaczy? Jak to naprawić? Zaraz pokażę!
 • Seria o PVA – Q&A czatbot z użyciem QnA Maker
  Niedawno brałem udział w hackatonie Regarding365, gdzie naszym celem było stworzenie rozwiązań dla firm zmagających się z komunikacją w czasie pandemii COVID-19. Jakiś czas po tym, moja przyjaciółka zadała mi pytanie o zbudowanie podobnego rozwiązania do tego, które zrobiłem podczas hackatonu. Rozwiązaniem było – chatbot QnA wykorzystujący program QnA Maker jako bazę danych. Jak to zrobić? Czytaj dalej!
 • Adaptive Cards Templating
  Ta funkcjonalność została po raz pierwszy udostępniona w lipcu 2019 r. Ma ogromny potencjał – pozwala stworzyć kartę adaptacyjną, a następnie wstawić symbole zastępcze (placeholdery, zmienne), które zostaną zastąpione podczas generowania karty rzeczywistymi danymi. Dzięki temu nie musisz na sztywno wstawiać żadnych wartości wewnątrz karty, a o za tym idzie: możesz stworzyć bardziej dynamiczną zawartość. I oszczędzić czas.
 • Obsługa repeating section w Nintex RPA
  Minęło sporo czasu, odkąd ostatnio napisałem post na temat platformy Nintex. Ostatnio jednak zostałem zaangażowany w swój pierwszy, prawdziwy projekt z Nintex RPA (wcześniej znany jako Foxtrot, narzędzie RPA w pakiecie Nintex, przeczytaj jego recenzję tutaj). Jednym z wyzwań, przed którymi stanąłem, było dostanie się do danych z sekcji powtarzalnej (repeating section)…
 • Seria o PVA – ekstrakcja bytów i więcej
  Jedną z bardzo potężnych funkcji Power Virtual Agent jest funkcjonalność o nazwie „Byty” (Entities). Jego głównym celem jest pozwolenie botowi zadać pytanie użytkownikowi, a następnie pozwolić użytkownikowi odpowiedzieć na pytanie w naturalnym języku, używając pełnego zdania, a na końcu wyodrębnić z odpowiedzi kluczowe punkty, które pozwolą botowi przejść dalej w rozmowie.
 • Jestem prelegentem na Collaboration Summit 2020!
  Ten post nie jest taki jak pozostałe. Nie będzie techniczny. Nie opisuję w nim konkretnych produkty ani funkcjonalności. Będzie o mnie i mojej podróży do miejsca, w którym jestem dzisiaj, jako Microsoft MVP.
 • Odczyt odpowiedzi z własnej Adaptive Cards wysłanej przez Power Automate do Teams
  Dzisiaj Audrie Gordon Senior Program Manager dla obszaru Power Automate zorganizowała webinar, podczas którego opowiedziała o nadchodzących zmianach dla integracji pomiędzy Power Automate i Microsoft Teams gdy mówimy o wysyłaniu i obsłudze Adaptive Cards. Funkcjonalności, które pokazała, były naprawdę długo oczekiwane i pozwolą wypełnić braki w funkcjonalnościach procesów biznesowych realizowanych z użyciem Adaptive Cards i podejścia no-code.
 • Seria o PVA – używanie Power Virtual Agent w Teams
  Wraz z nową wersją Power Virtual Agent i jego ogólną dostępnością (GA, 2 grudnia 2019 r.) do narzędzia dodano szereg nowych funkcji. Jedną z nich jest funkcjonalność, która pozwala nam opublikować bota i używać go na przykład w Teams. Lub w Messenger. Lub w Slack. Lub …
 • Seria o PVA – kontekst użytkownika w Power Virtual Agent
  W moim poprzednim poście dowiedziałeś się, jak uwierzytelniać użytkownika w Power Virtual Agent. Ten post dotyczy pobierania i używania kontekstu uwierzytelnionego użytkownika.
 • Seria o PVA – autoryzacja w Power Virtual Agent
  Dzisiaj Microsoft, w swoim „nowym” produkcie: Power Virtual Agent, wdrożył już niektóre funkcje, które miały zostać dopiero wdrożone 2 grudnia 2019. Jedną z nich jest „Uwierzytelnianie” (Authentication). W tym poście pomogę Ci skonfigurować usługę Azure Active Directory jako punkt endpoint uwierzytelniania oAuth2.0.
 • Właściwy czas dla Citizen Developerów
  Mając możliwość uczestniczenia w kilku meetupach, konferencjach, a nawet organizowaniu jednej, naszły mnie wątpliwości co do znaczenia terminów, które są używane do określania konkretnych typów użytkowników / uczestników, a tym samym ścieżek na tych wydarzeniach. Dziś mamy takie nazwy jak „Citizen Developer”, „IT Pro”, „Power User”. Co one oznaczają? Ten post będzie jednak znacznie głębszą analizą współczesnych profili pracowników i używanych przez nich narzędzi. Spróbowałem zapoznać się z materiałami dostępnymi w internecie, aby lepiej poznać i lepiej zrozumieć, kto jest kim. Podczas zbierania informacji przeprowadziłem również własną ankietę, aby uzyskać jeszcze więcej danych na temat dzisiejszej roli Citizen Development, jej zasięgu i znaczenia dla firm. Mam nadzieję, że moja analiza będzie dla Ciebie wartościowa.
 • Obejście limitu 4MB wysyłanych maili z Microsoft Flow
  21 sierpnia 2019 r. Microsoft ogłosił, że akcje w Microsoft Flow ze stosu Outlook zostaną przeniesione z używania interfejsu API REST programu Outlook v1.0 na Microsoft Graph v1.0. Oprócz tych informacji napisano również, że istniejące Outlook REST API v1.0 zostanie wycofane z użytku 1 listopada 2019 r. Po tej dacie wszystkie stare akcje w Microsoft Flow również zostaną usunięte.
 • Przyszłość Adaptive Cards
  Zajęło mi to trochę więcej czasu, niż się spodziewałem, ale oto jest! Post, który teraz czytasz, jest ostatnim z 4-częściowej serii postów poświęconych Microsoft Adaptive Cards. Informacje zawarte w tym poście są aktualne we wrześniu 2019 r. Ponieważ technologia ta ciągle się zmienia, wiedza z tego postu może w niektórych przypadkach stać się nieaktualna, jednak dołożę wszelkich starań, aby ją odpowiednio zaktualizować.
 • Logowanie Microsoft Flow w Application Insights
  Post stanowi rozszerzenie informacji, jakie zawarłem w poprzednim poście traktującym o wzorcach Try-Catch w Microsoft Flow. W tym skupiam się na opisaniu, jak rejestrować błędy występujące w przepływach Microsoft Flow, w jednym miejscu, korzystając z usługi Azure Application Insights.
 • Wzorzec Try-Catch w Microsoft Flow
  Ostatnio miałem przyjemność zaprezentować swoje demo podczas Microsoft Flow Online Conference 2019 na temat budowania bezbłędnych przepływów pracy w Microsoft Flow. W rzeczywistości chodziło raczej o rejestrowanie i debugowanie, aby w końcu otrzymać bezbłędne przepływy pracy.
 • Zastępstwa w Microsoft Flow
  Wpis, który teraz czytasz, został zainspirowany pytaniem, które ostatnio zobaczyłem na swoim Twitterze. Użytkownik pytał, czy możliwe jest przypisanie zadania do innego pracownika, jeśli aktualny przypisany jest nieobecny, bez dostępu do swojej usługi Office 365. Kwestia zmiany wykonawcy zadania czy generalnie przypisania zadania innemu pracownikowi jest bezpośrednio powiązana z dobrze znaną funkcjonalnością aplikacji biznesowych o nazwie „zastępstwa”.
 • Dynamics 365 Virtual Agent
  Nie wiedziałem, że Microsoft zbudował rozwiązanie, które pozwala każdemu Power Userowi stworzyć własnego, bardzo funkcjonalnego czatbota. Zawsze myślałem, że tworzenie botów wymaga wiedzy programistycznej i dlatego nie jest to w moim zasięgu, ale okazuje się, że się myliłem.
 • Startowanie Microsoft Flow przez Twitter webhook
  Jedynym wyzwalaczem wbudowanym w Microsoft Flow dla Twittera jest „Kiedy nowy tweet jest opublikowany”. Lista zdarzeń dostępnych w dokumentacji aktywności konta (Account activity) API Twittera jest jednak znacznie szersza i składa się z 19 opcji. Ale jak z nich skorzystać?
 • Prezentacja Adaptive Cards
  Ten post jest związany z screencastem, który niedawno zrobiłem. Opisuje w szczegółach, w jaki sposób Flow, używany przez to rozwiązanie, jest zbudowany. Życzę przyjemnego oglądania i nauki jednocześnie, jak takie rozwiązanie można wykonać. Ten wpis jest również częścią serii, którą piszę o „Adaptive Cards”.
 • Microsoft Adaptive Cards – kompletny przewodnik
  Ten post jest trzecią częścią serii poświęconej technologii Adaptive Cards. Opisuje szczegółowo tę technologię, jak działa i jak możesz ją wykorzystać w Swoich rozwiązaniach. Jeśli interesuje Cię historia koncepcji, otwórz tutaj pierwszą część z serii.
 • Podwyższone uprawnienia w Power Automate
  Podniesienie uprawnień w SharePoint Workflow (zarówno w wersji 2010, jak i 2013) było dość łatwe. Służyły do tego przygotowane akcje.