Top
Photo by Austin Distel on Unsplash

Zatwierdzanie wdrożenia w Power Platform Pipelines


Jakiś czas temu nagrałem film o wykorzystaniu akcji przedwdrożeniowych w Power Platform Pipelines. Działania te pozwalają stworzyć m.in. przepływ zatwierdzania. W tym poście opiszę akcje, z których korzysta wspomniany workflow.

Wspomniany przeze mnie film można znaleźć tutaj:

Konfiguracja przed wdrożeniowa

Aby móc korzystać z akcji przed wdrożeniem, musisz otworzyć aplikację „Deployment Pipeline Configuration” w swoim środowisku Power Platform Pipelines host, a następnie przejść do „Pipelines” i wybrać etap w pipeline, w którym chcesz aktywować funkcję. Następnie zaznacz pole wyboru „Pre-Deployment Step Required”:

Pre-Deployment Step Required

Konfiguracja Power Automate

Trigger

Wyzwalacz, którego używasz, to: „When an action is performed” i powinien być skonfigurowany w następujący sposób:

Mówiąc o „Action name”, istnieje kilka typów, uruchamianych na podstawie różnych warunków, z których możesz wybierać:

  • OnDeploymentCompleted — po zakończeniu całego wdrożenia.
  • OnDeploymentRequested — gdy pojawia się nowy rekord inicjujący wdrożenie.
  • OnDeploymentStarted — kiedy wdrożenie zostanie rozpoczęte.
  • OnPreDeploymentCompleted — po zakończeniu etapu przed wdrożeniowego.
  • OnPreDeploymentStarted — gdy zostanie uruchomiona akcja przedwdrożeniowa — nowe wdrożenie zostało uruchomione, a wspomniane powyżej pole wyboru jest zaznaczone.

Proces zatwierdzania

Jeśli chodzi o samo zatwierdzanie, nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Co ważne, w zależności od wyniku zatwierdzenia – zatwierdzone/odrzucone, wniosek o wdrożenie musi zostać zaktualizowany o inny status:

  1. Nazwa akcji to „UpdatePreDeploymentStepStatus”.
  2. StageRunId to wartość pobierana z danych wyjściowych funkcji triggerBody() (zwracanej przez akcję wyzwalającą).
  3. PreDeploymentStepStatus po zatwierdzeniu to 20 — spowoduje to pomyślne zakończenie tego kroku, a następnie wyzwolenie akcji „OnDeploymentRequested”. W przypadku odrzucenia należy ustawić wartość 30 – co oznacza, że krok zakończył się błędem.

Pobranie plików solucji

Istnieją dwa pliki solucji generowane przy każdym uruchomieniu wdrożenia. Unmanaged i managed. Możesz pobrać te pliki w swoim procesie i zapisać je w wybranym repozytorium plików lub repozytorium kodu. W tym celu używam akcji „HTTP with Azure AD”. Następnie, aby uzyskać ciąg zakodowany w base64 dla:

  1. Plik managed: użyj dynamicznej danej z wyzwalacza: @{triggerOutputs()?['body/OutputParameters/ArtifactFileDownloadLink']}
  2. Plik unmanaged: zamień ArtifactDownloadLink w ciągu powyżej na ArtifactFileUnmanagedDownloadLink: @{replace(triggerOutputs()?['body/OutputParameters/ArtifactFileDownloadLink'], 'artifactfile', 'artifactfileunmanaged')}

Na koniec użyj: @{body('HTTP_with_Azure_AD')?['body']?['$content']}, aby pobrać sam ciąg znaków base64, którego możesz użyć do utworzenia pliku w np. SharePoint lub Github:

I to wszystko! Mam nadzieję, że będzie to dla Ciebie naprawdę pomocne 🙂


Tomasz Poszytek

Cześć! Nazywam się Tomasz. Jestem ekspertem w dziedzinie automatyzacji procesów i budowaniu rozwiązań dla biznesu z użyciem Power Platform. Jestem Microsoft MVP i Nintex vTE.

Brak komentarzy

Wyślij komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.