Top
Collaboration Summit 2017 Promo image

European Collaboration Summit 2017 – Podsumowanie


Tegoroczna konferencja Collaboration Summit w Zagrzebiu dopiero co się zakończyła, jednak komentarze i echa nadal wybrzmiewają na Twitterze (zobacz tutaj). Byłem obecny na tym wydarzeniu po raz pierwszy i pomimo tego, że wiele z pokazywanych tam informacji zostało już zapowiedzianych podczas SP Virtual Summit (kliknij), uznaję obecność tam jako bardzo wartościową. Prezentujący pokazywali szczegółowo nowe funkcje i ciekawostki, które niebawem będą publicznie dostępne na platformie Office 365. W szczególności Dan Holme, który zrobił demo „na żywo”, podczas którego pokazał sposób redagowania i pracy z nowymi Communication Sites oraz odświeżone Team Sites.

Agenda

Agenda Summitu była pełna zarówno „biznesowych”, jak i „technicznych” prezentacji. W zasadzie każdy uczestnik miał dużą swobodę w doborze takiejś ścieżki, by jak najefektywniej spędzić całe trzy dni.

Pierwszy dzień był w całości dedykowany warsztatom. Uczestnicy mogli wybrać jeden z trzech:

  1. SharePoint 2016 Powerclass for Admins przez Spencer Harbar (MVP, MCM, MCA) i Thomas Vochten (MVP),
  2. Modern developer Powerclass przez Paolo Pialorsi (MVP, MCM) lub
  3. PowerBI Powerclass przez John Patrick White (MVP) i Jason Himmelstein (MVP).

Ja wybrałem PowerBI i naprawdę nie żałuję. John pokazał nowe, ciekawe funkcje w aplikacji, np. nowy PowerBI Reporting Services, który wkrótce ma zastąpić SSRS, czy nowy model licencjonowania, który niestety uniemożliwi publiczne i BEZPŁATNE udostępnianie dashboardów.

Agendy na wtorek i środę prezentowały się następująco:

Collaboration Summit 2017 Agenda

Dlaczego ja tam byłem?

Moją główną motywacją i celem obecności na Summicie, było zebranie jak najwięcej informacji na temat używania Office 365 i dostępnych tam aplikacji, i usług, dla celów tzw. Digital Workplace. I szczerze mówiąc – nie zawiodłem się. Już we wtorek, pierwsza prezentacja poprowadzona przez Daniela Wessels pozwoliła mi zapoznać się z możliwościami Dynamics CRM jako platformy do współpracy, dzięki wykorzystaniu obecnych tam narzędzi (np. Project Service Automation). Następnie prezentacja Wictora Wilén na temat Microsoft Teams i pisania Botów (oraz Connectorów).

Patrick Guimonet miał prezentację, podczas której wprost opowiadał o pomysłach i sposobach na wykorzystanie Office 365 jako platformy do Digital Workplace, na koniec zaś wiele informacji dostarczyły prezentacje Jussi Mori na temat wdrażania użytkowników w nowe aplikacje (User Adoption) oraz Neila Hodgkinson, który pokazywał jakie nowości czekają w Office Online Server.

Ogólnie, na temat Summitu

Collaboration Summit 2017 Organizators

Summit ponownie organizowała „Społeczność„, a ja byłem totalnie zaskoczony wysokim poziomem organizacji i tego, co można dostać za jedyne 80€.

W tej cenie każdy uczestnik otrzymał dostęp do szybkiego internetu, pysznych lunchy, kawy, SharePint (to chyba jedyna rzecz, jaką można by poprawić), wielu innych uczestników do praktykowania networkingu i small talków oraz mnóstwo frajdy i cennych rozmów 😉 Co również istotne – Summit był zorganizowany w Zagrzebiu, małym, chorwackim mieście, ale mającym piękną starówkę i dużo atrakcji do odwiedzenia.

Również teren, na którym rozstawione były stanowiska sponsorskie znanych firm, był obowiązkowym punktem na trasie wycieczki.

Sponsorzy przywieźli ze sobą mnóstwo gadżetów reklamowych 😉 Naklejki, ulotki, klocki Lego, podobizny Benjamina Niaulin na plakietkach i naklejkach oraz – skarpetki Sharegate na które polowałem już jakiś czas 😉

Sponsorzy ufundowali także wiele cennych nagród, spośród których najcenniejszą była bezpłatna wejściówka na wszystkie dni konferencji European SharePoint Conference

Podsumowanie

Summit zebrał w jednym miejscu ponad 550 entuzjastów technologii Microsoft, zarówno uczestników, jak i prezentujących. Było tam obecnych ponad 46 Microsoftowych MVP i innych, znanych specjalistów. Wystarczy spojrzeć na liczby:

Collaboration Summit 2017 In Numbers

Kolejnym super podsumowaniem konferencji jest to, przygotowane przez Johna Patricka White (MVP), który zbudował kokpit w PowerBI (tutaj), na żywo prezentujący buzz na Twitterze dla hash tagu „#CollabSummit”. Ekstra:

Collaboration Summit 2017 Twitter stats

Super krótkie podsumowanie

W prostych słowach – tak. Absolutnie i bezdyskusyjnie warto było się tam pojawić. Na pewno wezmę udział w wydarzeniu w przyszłym roku.

Co bardzo istotne, przyszłoroczny Summit nie będzie już zorganizowany w Chorwacji, ale w zachodnich Niemczech. To już oficjalne: 12-14 czerwca w Mainz i tym razem będzie współorganizowany przez niemiecką społeczność SharePoint!

Collaboration Summit 2018 in Mainz, Germany


Tomasz Poszytek

Cześć! Nazywam się Tomasz. Jestem ekspertem w dziedzinie automatyzacji procesów i budowaniu rozwiązań dla biznesu z użyciem Power Platform. Jestem Microsoft MVP i Nintex vTE.

Brak komentarzy

Wyślij komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.