Top

Office 365 – plany rozwoju na 2017 rok


Niedawno zakończona widekonferencja „SharePoint Virtual Summit” (https://resources.office.com/ww-landing-sharepoint-virtual-summit-2017) potwierdziła liczne „przecieki” na temat nadchodzących planów na dalszy rozwój Microsoft Office 365 w kontekście tzw. „Digital Workplace” – przestrzeni dedykowanej pracownikom, dostarczającej narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy szybko i efektywnie.

W tym ujęciu, Microsoft szczególnie promuje następujące produkty:

To właśnie wobec nich planowane są najciekawsze zmiany.

SharePoint (nie tylko Online)

Wprowadzenie zmian – Q3/ Q4. A co wśród nich?

  1. Communication Sites
  2. Nowe layouty witryn zespołu
  3. Team Sites stają się Office Groups, te zaś można integrować będzie z każdym rodzajem witryny, 
  4. W końcu: intergacja PowerApps z listami i bibliotekami
  5. Zintegrowane przepływy zatwierdzania, zatwierdzanie z poziomu maila
  6. SharePoint Framework dostępny również dla SharePoint 2016 (wraz z Feature Pack 2)
  7. Udoskonalone uczenie maszynowe dostarczające jeszcze bardziej spersonalizowane dane, bardziej precyzyjne i szybsze wyniki wyszukiwania
  8. Unowocześniony i przebudowany panel administracyjny

Communication Sites

Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie do znanych już, nowych Team Sites, które powoli zaczynają pojawiać się na tenantach. Celem tego rodzaju witryny jest dostarczenie „z pudełka” narzędzia, pozwalającego na czytelne i atrakcyjne przekazywanie pracownikom informacji. W przeciwieństwie do Team Sites, w Communication pracownik jest konsumentem treści, nie jej producentem, można więc uznać ten rodzaj witryny, za typowo „intranetowy” element:

Witryny te mają nowoczesny, lekki design, treść redaguje się nie z użyciem klasycznego, SharePoint’owego layoutu i web partów, a w sposób znany właśnie z Team Sites. Podobnie też jak one, witryny Communication są w pełni responsywne i wyświetlają się poprawnie na każdym urządzeniu mobilnym, pozwalają tam także na wygodne redagowanie artykułów. Ważna nowość – możliwe będzie (w końcu 🙂 ) tworzenie layoutów nie jedno-kolumnowych, a znanych z „Wiki Pages”:

W ramach zmian, dostarczone zostają nowe, unowocześnione web party, których można używać na „modern pages”: Team Sites, Communication Sites, m. in. nowe wyglądy listy wydarzeń i kalendarz, grupa promowanych artykułów, wyświetlanych w postaci graficznych kafelków (Hero), nowoczesny web part wyświetlający szczegóły profilu użykownika, a także nowy, integrujący się z Microsoft Stream (Office 365 Video zostanie zastąpiony przez Stream):

Pełna integracja z PowerApps i Flow

Gdy w ubiegłym roku Microsoft potwierdził, iż InfoPath nie będzie dalej rozwijany i kolejne wersje SharePoint (po 2016) nie będą już kompatybilne, padało pytanie – co go zastąpi? Na te pytania odpowiedzią miały być Microsoft Flow (dla budowy przepływów pracy) oraz PowerApps do modyfikacji formularzy. Sęk w tym, że PowerApps wóczas nie pozwalał na modyfikację formularzy, tylko na tworzenie aplikacji „obok”, co więcej ilość funkcji i intuicyjność pozostawiały wiele do życzenia.

Już od tego lata PowerApps mają być zintegrowane z bibliotekami i listami SharePoint Online, umożliwiając rzeczywiste modyfikowanie formularzy tworzenia, edycji i przeglądania elementów:

Dalej w ciągu roku mają także zostać wdrożone proste przepływy pracy zatwierdzania. Ciekawą nowością (dla Flow) będzie umożliwienie wyrażenia decyzji z poziomu wiadomości email (znane w Nintex jako „Lazy Approvals”, niebawem zmienione na „Express Approval”):

Integracja z Flow widoczna będzie poprzez umożliwienie uruchamiania przepływów korzystając z menu kontekstowego:

Może pojawić się wrażenie, iż w ten sposób Microsoft może próbować przejąć przywództwo w zakresie przepływów pracy i formularzy, pozostawiając w tyle np. Nintex czy K2, jednak zadane w tym celu pytanie (podczas Q&A) rozwiało nieco te obawy:

Thomas Burke: Will the improvements to forms via PowerApps do the same sorts of things that apps like K2 and Nintex can (e.g., multi-record form fields, hooking into services, no-code forms, etc.)?
05/16/2017 1:20PM

Chris McNulty: Yes – but worth noting that Nintex and K2 among others are prime enterprise partners for us, helping solve problems and scales that go well beyond PowerApps and Flow’s capabilities. There are many simple scenarios that people have used ISV solutions for, and of course they can also be done in PowerApps and Flow – but they likely never needed the enhanced power of our partner solutions.
05/16/2017 1:47PM

Team Sites, Microsoft Teams, Office Groups

Microsoft planuje wprowdzić możliwość powiązania istniejącej witryny Team z Office Group, dzięki czemu witryna zostanie wzboacona o funkcje takie jak Planner, kalendarz, czy dyskusje, poprzez dedykowane web party.

Dodatkowo ma zostać zacieśniona integracja pomiędzy Microsoft Teams i SharePoint – w Teams pojawi się możliwość dodawnia stron SharePoint jako zakładek.

OneDrive

Zapowiadane zmiany dotyczą:

  • Funkcja „Files On-Demand”
  • Możliwości udostępniania zasobów wprost z Eksploratora Windows 
  • Więcej kontroli nad udostępnianymi zasobami

Files On-Demand

Moim zdaniem najciekawszą i najbardziej pożądaną funkcją jest „Files On-Demand” (pliki na żądanie). Osobiście nie jestem zwolennikiem pełnej synchronizacji całych folderów pomiędzy OneDrive i lokalnym komputerem – niejednokrotnie potrzeba tylko kilka z nich, a pobrany cały katalog zajmuje niepotrzebne miejsce na dysku. Omawiana funkcja pozwoli na pobieranie tylko wybranych plików:

Udostępnianie z poziomu Eksploratora Windows

Wygodne, szybkie udostępnianie wprost z poziomu menu kontekstowego pliku. Również w systemach Mac (Finder). Co ciekawe, Google Drive tę funkcję posiada już od dawna, tym niemniej jej brak był istotnym uchybieniem 😉

Microsoft Teams, Yammer, Office Groups

Wspomniałem już o tym powyżej, jedną z ważniejszych innowacji będzie „integracja”, dzięki nowoczesnym web partom. Pojawi się możliwość wzbogacania informacji prezentowanych w Team Site o te, pochodzące z Office Group, w spójny sposób:

Dodatkowo została zapowiedziana integracja modelu uprawnień tworzonego przez Office Groups z klasycznym, SharePointowym. Także pojawi się możliwość nadawania uprawnień nie tylko korzystając z klasycznych grup i uprawnień SharePoint, ale również przez Office Groups. Być może docelowo klasyczny model uprawnień zostanie wręcz wyłączony?

Ponadto integracja Office Groups z SharePoint Team Sites umożliwi także wyświetlanie funkcji grupy bezpośrednio w SharePoint. Ta symbioza będzie także widoczna w Microsoft Teams – możliwe będzie wiązanie stron SharePoint i wyświetlanie ich wewnątrz kanału Team:

Unowocześnione Team Sites będzie można tworzyć korzystając z zatwierdzonych, przez administratora, szablonów. Moim zdaniem to dobry pomysł, który pozwoli zespołom na „personalizację” przestrzeni, w której pracują:

Co, kiedy

Wiele ze zmian planowana jest już na przełom Q2 i Q3. Część dojdzie wraz z Feature Packiem 2:

Materiały z Summit

Oficjalne informacje:

Wideo od Office Mechanics:

Blogi: 
https://techcommunity.microsoft.com/t5/SharePoint-Blog/bg-p/SPBlog
https://en.share-gate.com/blog/new-mature-sharepoint-2017-roadmap

Twitter:
https://twitter.com/hashtag/SPSummit?src=hash

Digital Workplace

Obserwując dynamikę, z jaką Microsoft dodaje coraz to nowe aplikacje do pakietu Office 365 (pamiętacie ten post: https://en.share-gate.com/blog/what-is-in-office-365?), nie mam wątpliwości, że nowe trendy i standardy pojęcia cyfrowego miejsca pracy są wyznaczane tutaj. Microsoft od lat promuje takie koncepcje pracy jak BoD (Bring your own device), czy praca z domu i rotacyjne biurka, a dodając do tego bogaty pakiet aplikacji pozwalających na wykonywanie swoich zadań z dowolnego miejsca na ziemi (wyposażonego w dostęp do internetu 😉 ) czyni tę firmę prawdziwym liderem w tej dziedzinie. Jes to również istotne z tego powodu, że ponad 250 tysięcy organizacji, z czego 85% z grupy Fortune 500, posiada już ponad 60% stanowisk pracy właśnie „w chmurze”.


Tomasz Poszytek

Cześć! Nazywam się Tomasz. Jestem ekspertem w dziedzinie automatyzacji procesów i budowaniu rozwiązań dla biznesu z użyciem Power Platform. Jestem Microsoft MVP i Nintex vTE.

Brak komentarzy

Wyślij komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.