Top
Microsoft Ignite 2017

Microsoft Ignite 2017 – co przed nami?


Konferencja Microsoft Ignite 2017 zakończyła się w ubiegłym tygodniu. Była przepełniona ciekawymi prezentacjami, warsztatami i demami. Nie miałem niestety okazji uczestniczyć w niej na miejscu, jednak z dużą uwagą śledziłem relacje na Twitterze, prezentacje online, podcasty i streamingi. Ten artykuł przedstawia zebrane przeze mnie i w mojej ocenie najciekawsze zapowiedzi zaprezentowane podczas wydarzenia, w szczególności związane z SharePoint i Office 365.

Sesja otwierająca, przeprowadzona przez CEO Microsoft, Satya Nadellę, dość jasno przedstawiła wszystkim, zebranym uczestnikom, dokąd aktualnie zmierza Microsoft. Przede wszystkim, firma bardzo mocno rozwija koncept „nowoczesnego miejsca pracy” (Modern Workplace) przedstawiony wcześniej w tym roku: Microsoft 365 – wirtualna (lub tylko częściowo) przestrzeń do pracy, w której pracownicy mogą swoje zadania wykonywać szybciej i efektywniej, gdzie komunikacja między nimi, bez względu na dzielący ich dystans, jest bardziej naturalna oraz gdzie mieszana rzeczywistość odgrywa bardzo ważną rolę. Do gustu przypadło mi demo Hololens i pokazania jak integracja z Microsoft Teams pozwala zespołom na efektywne i bezpieczne wykonywanie pracy przy tworzeniu nowych produktów.

Microsoft 365

Najbardziej istotne zmiany wiążą się z integrowaniem aplikacji enterprise:

  1. Obliczenia kwantowe (Quantum Computing) – Satya Nadella przedstawił zespół, który będzie budować kompetencje w strukturach Microsoft, wizję i cele oraz wykorzystanie Azure w tym celu (źródło).
  2. Microsoft Teams mogą w niebawem zostać następcą i zastąpić Skype for Business (źródło), jednak sama usługa Skype for Business Online i Skype for Business Server pozostaną wspierane i będą rozwijane przez Microsoft. Dowodem na to może być fakt, że nowa wersja Skype For Business Server 2019 ma pojawić się w drugiej połowie 2018 roku.
  3. Bing for Business – nowa usługa wyszukiwania dla przedsiębiorstw, zintegrowana z Office 365 (źródło). Aktualnie jest dostępna wyłącznie w ramach private preview, docelowo zostanie częścią subskrypcji Office 365: E1, E3, E5, F1, Business Essentials, Business Premium i Education E5.
  4. Mocniejsza integracja pomiędzy usługami Office 365 i LinkedIn (źródło).
  5. OneDrive Multi-Geo – nowa architektura tenantów, pozwalająca na posiadanie danych rozproszonych w data centers właściwych dla konkretnych lokalizacji, jednak pozostając transparentnym dla użytkownika. Ma być to wyjście na przeciw regulacjom RODO (GDPR):
    One Drive for Business Multi-Geo
  6. Nowy Office 2019 (zawierający SharePoint Server 2019, Office, Exchange i S4B Server) ma się pojawić jako early preview w pierwszej połowie 2018 roku, a docelow ma zostać udostępniony publicznie w drugiej połowie 2018 roku.

  7. Panel z metadanymi dokumentów w Word powróci! Jesteś jednym z tych, którym odebranie tej funkcjonalności mocno doskwierało, dla których praca z dokumentami z SharePoint w MS Word, bez panelu, była uciążliwa? Nareszcie powróci!

  8. SharePoint migration tool – darmowa aplikacja dedykowana do migracji zasobów plikowych. Aktualnie to bardzo prosty produkt, pozwalająca właściwie wyłącznie na migrację dokumentów, nie np. elementów list. Co więcej, w zakresie SharePoint współpracuje aktualnie wyłącznie z wersją 2013. Ważne jest też, że samodzielnie nie tworzy żadnych struktur metadanych, zatem struktura źródła i lokalizacji docelowej musi być identyczna (kolumny należy utworzyć ręcznie), ponieważ w przeciwnym wypadku metadane zostaną utracone.SharePoint Online migration tool

SharePoint Online i Office 365

To oczywiste, że te tematy stoją w centrum moich zainteresowań. Szczerze mówiąc uważam, że Office 365 i aplikacje tu budowane, stały się aktualnie najważniejszym obszarem, w jakim Microsoft rozwija swoje usługi. W minionych latach, najważniejszym tematem był Microsoft Azure, jednak w tym roku to jednak Office 365 stanął w centrum uwagi. Wygląda na to, że Azure wypracował sobie już mocną pozycję w świadomości klientów toteż nadszedł czas na silniejszą promocję i rozwój Office 365. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że jest to flagowy produkt Microsoft 365 tworzący podwaliny koncepcji „Modern Workplace”, lecz także dlatego, że jest to gotowy do użycia zestaw narzędzi i aplikacji, które pozwalają firmom na zwiększanie produktywności już od chwili wdrożenia w swoich strukturach.

Zatem, co nadchodzi?

  1. Hub Sites – nowy, istotny element do budowy intranetów. Centralna usługa, służąca do agregowania treści z witryn, aktualności, aktywności i dostarczająca spójne centrum wyszukiwania (źródło, źródło 2, źródło 3)

  2. Limity i ograniczenia w SharePoint i OneDrive zostaną znacząco zwiększone (źródło)! 
    1. Aż do 30 mln elementów w pojedynczej liście (koniec z tymi irytującymi ograniczeniami 🙂 )
    2. Aż do 25TB danych w pojedynczej Site Collection
    3. Aż do 15GB rozmiaru dla pojedynczego pliku
    4. Aż do 12.5EB danych w tenancie
    5. Aż do 30 trylionów plików w pojedynczym tenancie (Ogromna liczba! 🙂 )
  3. Nowe Office 365 Admin Center – aktualnie znajduje się w Private Preview. Docelowo, będzie to doskonałe narzędzie pozwalające na ogólne i dokładne spojrzenie, na sytuację w Twoim tenancie (źródło):

  4. Plan rozwoju dla SharePoint Online:
    SharePoint Online roadmap
  5. Plan rozwoju stron w SharePoint. Osobiście nie mogę się doczekać integracji z Microsoft Flow:

  6. Plan rozwoju PowerApps i Microsoft Flow (podoba mi się fakt, że aplikacje te będą coraz lepiej i bliżej integrowane z SharePoint Online i usługami Office 365):

  7. W końcu, brak konieczności tworzenia customowych skryptów by osiągnąć najbardziej podstawowe warunkowe formatowanie na listach SharePoint (jest to tym bardziej istotne, że listy w Modern experience posiadają tag <noscript>, co uniemożliwia wstrzykiwanie własnych skryptów). Ta funkcja stanie się częścią modern experience dla list:

  8. Bliższa intehracja pomiędzy SharePoint Communication Sites i Microsoft Forms – nowy web part:

  9. Masowe operacje na plikach. Będzie to szczególnie przydatne do masowej edycji metadanych oraz, o ile będzie taka funkcja dostępna, do masowego pobierania dokumentów z biblioteki, bez konieczności szukania rozwiązań firm trzecich:

  10. Dedykowane i własne tematy dla Modern Sites (źródło):SharePoint Online custom themes

Podsumowanie

Mam wrażenie, że jest jeszcze dużo więcej ciekawych zmian, jakie nadchodzą. Na pewno nie o wszystkim się dowiedziałem i nie o wszystkim przeczytałem. Sądzę, że nawet będąc na miejscu byłoby to niemożliwe 🙂 Jednak śledząc newsy widzę, że otwierają się coraz to nowe i interesujące możliwości na tworzenie nowoczesnych miejsc pracy. Jestem bardzo podekscytowany tym, co widziałem i słyszałem. A Ty? Byłeś tam? Chciałbyś się podzielić swoją opinią lub coś do tej listy dodać? Śmiało – zostaw komentarz lub skontaktuj się ze mną!

Do poczytania (i pooglądania)

jeszcze jedno – wszystkie (prawdopodobnie 🙂 ) prezentacje z Ignite są umieszczone tutaj: https://techcommunity.microsoft.com/t5/Microsoft-Ignite-Content-2017/bd-p/MicrosoftIgniteContent2017. Niektórzy uczestnicy pisali także posty na blogach, na żywo, podczas trwania konferencji. Możesz je przeczytać tutaj: https://techcommunity.microsoft.com/t5/Microsoft-Teams-Ignite-Blog/bg-p/MicrosoftTeamsIgniteBlog.

Możesz także obejrzeć nagrania z konferencji tutaj: https://www.youtube.com/channel/UCrhJmfAGQ5K81XQ8_od1iTg oraz dołączyć do Vlada Catrinescu i Scotta Restivo podczas ich podsumowania Ignite dzisiaj: https://register.gotowebinar.com/register/6960365286465499649?source=em928.


Tomasz Poszytek

Cześć! Nazywam się Tomasz. Jestem ekspertem w dziedzinie automatyzacji procesów i budowaniu rozwiązań dla biznesu z użyciem Power Platform. Jestem Microsoft MVP i Nintex vTE.

Brak komentarzy

Wyślij komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.