Top

Szkolenie RPA in a day już dostępne!


Z ogromną przyjemnością pragnę ogłosić, że my (ponieważ miałem w tym również niemałą rolę!) zakończyliśmy prace nad przygotowaniem i testowaniem szkolenia Microsoft RPA in a day!

Żeby je pobrać, przejdź do https://aka.ms/rpainadaypackage i rozpocznie się pobieranie najnowszej wersji laboratoriów.

Obejrzyj wideo, by dowiedzieć się więcej:

Co znajdziesz w środku? Na początek dwa główne foldery:

  • Student’s package – wszystkie pliki i instrukcje dla ucznia uczestniczącego w laboratorium,
  • Trainer’s package – pliki dla trenerów.

Uwaga! Zauważyłem, że pierwsza wersja laboratoriów nie zawiera jeszcze części dot. WinAutomation. Ale na pewno niedługo zostaną dodane 🙂

Student’s package

Jest to zestaw plików, które powinny być dystrybuowane wśród studentów, którzy planują wziąć udział w laboratoriach. Zawiera:

  1. data packages – pliki, które powinny być używane w określonych laboratoriach, takie jak faktury do trenowania modelu AI Builder, zeskanowane faktury do testów modelu, kod json Adaptive Cards, pliki Excel itp. plus aplikacja ContosoInvoicing.exe.
  2. lab manuals in pdf – tutaj uczestnik może znaleźć bardzo szczegółowe instrukcje, krok po kroku dla każdego laboratorium, które można wykonać podczas szkolenia.

Trainer’s package

Ten folder jest przeznaczony dla trenerów. Można znaleźć tutaj:

  1. Najnowsze instalatory ContosoInvoicing i Edge.
  2. Prezentacja do pokazania podczas jednodniowego szkolenia. Pomaga trenerom w organizacji szkolenia, jasnym komunikowaniu, co i kiedy należy zrobić.
  3. Instrukcje, jak skonfigurować środowiska dla studentów i maszyn wirtualnych, jeśli trener zdecyduje się na wykonanie scenariusza unattended RPA.
  4. Lista kontrolna, która zawiera dużą liczbę informacji na temat konfiguracji, zarządzania czasem, rozwiązywania problemów i wiele więcej. Wszystko to pomoże trenerowi czuć się komfortowo podczas prowadzonego szkolenia.

Jak używać RPA in a day?

Najpierw musisz ustalić, czy laboratoria zostaną zrealizowane podczas szkolenia w sali, czy online. Następnie wykonaj poniższe czynności.

Przygotowania

  1. Pobierz najnowszy pakiet z plikami szkolenia (https://aka.ms/rpainadaypackage)
  2. Rozdystrybuuj folder „Student’s package” wszystkim studentom, którzy wezmą udział w szkoleniu.
  3. Zasugeruj studentom, aby ukończyli kroki z plików 1.1, 1.2 i 1.3 przed przystąpieniem do laboratorium. Zrealizowanie wstępnych laboratoriów na tydzień przed datą szkolenia, umożliwi studentom:
    1. Skonfigurowanie własnego tenanta demo i środowiska do szkolenia,
    2. Stworzenie nowego profilu przeglądarki, który pomoże im oddzielić konto służbowe lub szkolne od tego potrzebnego do laboratorium,
    3. Instalację całego, wymaganego oprogramowania.

Wskazówka! Jeśli spodziewasz się, że użytkownicy mogą mieć problemy z ukończeniem laboratoriów wstępnych we własnym zakresie, zorganizuj 1-godzinne spotkanie online na dzień przed rozpoczęciem laboratoriów, aby pomóc im rozwiązać napotkane problemy.

Wskazówka 2! Radzimy, aby uczniowie założyli tenant demo przeznaczony dla laboratoriów zamiast korzystać z posiadanych kont służbowych lub szkolnych, z powodu możliwych problemów związanych z licencjami.

  1. Przejrzyj pliki „Trainer’s package”, szczególnie prezentację. Zapoznaj się ze slajdami, czasem trwania każdego laboratorium, co należy zrobić w każdym laboratorium itp … – po prostu bądź przygotowany. Przejrzyj również listę kontrolną, aby dowiedzieć się, jakie odpowiedzi możesz znaleźć, jeśli uczeń napotka problemy.

Porada: przygotuj własne środowisko. Wykonaj wszystkie laboratoria samodzielnie, zbuduj przepływy, procesy, przygotuj model AI Builder itp. I upewnij się, że działają, abyś mógł pokazać uczniom, jak to zrobić samodzielnie.

  1. Zdecyduj, czy chcesz robić laboratorium 10 – uruchomienie scenariusza w trybie unattended – to laboratorium jest wyjątkowe, ponieważ wymaga od użytkowników nie tylko posiadania licencji Power Automate, ale także unattended RPA add-on, która nie jest dostępna w wersji testowej.

Ważne! Lab 10 dotyczy scenariusza unattended RPA. Jeśli uczeń nie posiada unattended RPA add-on, nie będzie mógł wykonać kroków scenariusza. Dodatek nie jest dostępy w wersji trial. W takim przypadku spróbuj wyjaśnić, czym jest tryb nienadzorowany, jak działa i jaki jest jego cel.

  1. Zaplanuj, które laboratoria chcesz zrobić ze swoimi studentami:
    1. Laboratoria 2 do 7 nauczą studentów, jak korzystać z przepływów UI flows do automatyzacja aplikacji komputerowych, od bardzo podstawowych kroków do przykładu scenariusza E2E.
    2. Lab 8 nauczy uczniów, jak używać WinAutomation do integracji z przepływami UI flows w celu rozszerzenia podstawowych możliwości przepływów UI flows.
    3. Laboratorium 9 nauczy studentów także, jak korzystać z UI flows w celu automatyzacji stron internetowych.
    4. Laboratorium 10 nauczy studentów jak skonfigurować i uruchamiać nienadzorowane scenariusze RPA (unattended RPA) – zrobienie tego ze wszystkimi poprzednimi laboratoriami obejmie cały zakres możliwości Microsoft RPA.
  2. W przypadku realizacji laboratoriów online, poproś o pomoc drugiego trener. Pomoże Ci poradzić sobie z problemami jakie napotkają uczniowie i dzięki temu nie wpłyną one na ogólny przebieg szkolenia. Z jednym lub kilkoma dodatkowymi trenerami będziesz mógł doradzić uczniom mającym problemy z laboratoriami, aby przeszli na specjalne spotkanie poświęcone rozwiązywaniu tychże problemów, gdzie inny trener może pomóc im je rozwiązać. Następnie będziesz mógł zsynchronizować wszystkich uczniów podczas przerw.

W czasie trwania laboratoriów

​​Uwaga! W dniu szkolenia upewnij się, czy uczestnicy wykonali wszystkie wymagane laboratoria wstępne. Jeśli nie, powinni zrobić to bezzwłocznie.

  1. Jasno informuj o harmonogramie i czasie zarezerwowanym dla każdego laboratorium.
  2. Zacznij od slajdów wprowadzających z prezentacji.
  3. Przejdź przez laboratoria, przełączając się między prezentacją, a Twoim komputerem.

Porada: jeśli robisz szkolenie online, próbuj angażować uczestników w rozmowę. Choć najpewniej podczas samej pracy nad ćwiczeniami będą milczeć, Ty bądź aktywny i zadawaj pytania kontrolne, np. czy mają jakieś problemy. Poproś ich również o włączenie kamer internetowych, abyś mógł zobaczyć, jak sobie radzą.

  1. Gdy uczeń napotka problemy, postaraj się pomóc mu tak szybko, jak to możliwe, aby ogólny przepływ szkolenia nie był zakłócany. Mając wsparcie drugiego trenera, doradzaj uczniowi, aby przeszedł na inne spotkanie, gdzie może znaleźć pomoc. Jeśli nie, spróbuj rozwiązać problem, ale nie koncentruj się zbytnio na jednym uczniu, ponieważ inni studenci zostaną pozostawieni sami sobie. Jeśli nie można rozwiązać problemu w krótkim czasie, np. poniżej 5-ciu minut, poproś użytkownika, aby poczekał do najbliższej przerwy.
  2. Pamiętaj, że nie musisz koniecznie wykonywać wszystkich prac laboratoryjnych. Wymagane minimum to laboratoria od 2 do 7. Warto pamiętać, że laboratorium nr 9 może pozwolić lepiej zrozumieć UI flows. Jednak laboratoria 8 i 10 można uznać za dodatkowe, a jeśli zabraknie czasu, po prostu ich nie rób.
  3. Przygotuj listę kontrolną. Znajdziesz tam prawie wszystkie odpowiedzi na najczęstsze (i niezbyt częste) problemy, które mogą wystąpić podczas prac laboratoryjnych. I plik ten jest przez nas ciągle aktualizowany.

Wnioski

Mamy dla ciebie wiele rad, drogi trenerze. W miarę upływu czasu będziemy aktualizować laboratoria, opisując nowe funkcje, nowe rozwiązania, nowe scenariusze, ale co najważniejsze – dodamy więcej informacji na temat rozwiązywania problemów i najlepszych praktyk, których dowiemy się od community (mam nadzieję :P). Jeśli zdecydujesz się zrobić szkolenie RPA in a day i zechcesz podzielić się z zespołem wszelkimi opiniami, możesz to zrobić poprzez kontakt ze mną.

​​I pamiętaj. Laboratoria RPA in a day nie przypominają innych labs in a day, które Microsoft dotąd stworzył. Nie mają nawet wiele wspólnego z Power Automate in a day. Czemu? Ponieważ w przeciwieństwie do innych, te laboratoria są wykonywane lokalnie, na komputerze ucznia. A jego konfiguracja może się różnić od naszych, może być wprost nieprzewidywalna. Dlatego każdy uczeń może napotkać problemy, o których nawet nie myśleliśmy.

Także ogromnie liczymy na społeczność i opinie uczestników i trenerów! Życzę Ci powodzenia w szkoleniach RPA in a day, jakie będziesz realizować!


Tomasz Poszytek

Cześć! Nazywam się Tomasz. Jestem ekspertem w dziedzinie automatyzacji procesów i budowaniu rozwiązań dla biznesu z użyciem Power Platform. Jestem Microsoft MVP i Nintex vTE.

Brak komentarzy

Wyślij komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.