Top
Nintex Xchange

Nadchodzące nowości w rozwiązaniach Nintex, w 2018 roku


Konferencja Nintex Xchange w San Diego właśnie się zakończyła. Chociaż nie mogłem uczestniczyć w niej osobiście, społeczność zbudowana wokół rozwiązania dość szybko podzieliła się nowościami z tego wydarzenia. Zdecydowałem się zebrać je w jednym poście, w kolejności odpowiadającej moim zainteresowaniom.

1. Nintex Universal Forms

Dotąd miałem okazję słyszeć jedynie plotki, choć bardzo rozpalały wyobraźnię. Informacje na temat nowych formularzy można było usłyszeć podczas prezentacji (niestety, nie jest dostępny plik PowerPoint) Euana Gamble (Nintex Forms Product Manager). Nie wchodząc w szczegóły (te będą mogły zostać upublicznione po zakończeniu programu private beta) mogę powiedzieć, że nowe rozwiązanie umożliwi tworzenie spójnych rozwiązań na każdej platformie Nintex. Nowe formularze będą responsywne. Tak, zastąpią istniejące aktualnie formularze RWD. Nie, Standardowe formularze pozostaną i nadal będą rozwijane. Kolejna istotna kwestia – nowe formularze będą działać w każdym środowisku: online i on-premise (bez konieczności dostępu do chmury), nawiązując do krótkich tweetów napisanymi przez @Euana:

2. Pages (Strony, Zakładki)

Funkcjonalność będzie częścią nowych Universal Forms. Pozwoli na budowanie złożonych formularzy i prezentowaniu danych w postaci zakładek (albo widoków, albo stron). Jakkolwiek będziesz je nazywać, nowa funkcjonalność pozwoli „z pudełka” budować łatwe w obsłudze, wielo-krokowe formularze, rozbudowane formularze itp… Pozostanie nadal sposób budowy formularzy poprzez przeciąganie i upuszczanie kontrolek na obszar formularza, ale co istotne, nawet w trybie edycji będzie on pozostawać w widoku zakładek. Nie zobaczymy sytuacji, jaką znamy ze Standardowych formularzy, gdzie budowany był nierzadko bardzo długi formularz, z dziesiątkami pól pochowanymi w panelach, których widoczność była sterowana akcjami i regułami CSS. Extra!

3. Nintex Xtensions będą dostępne w Office 365

Podczas gdy tworzenie własnych akcji w Nintex on-premise nie jest szczególnym wyzwaniem, o tyle w Office 365 takiej funkcjonalności zwyczajnie nie było. Naturalnie, można było się uciekać do różnych obejść, rozwiązań hybrydowych (jak opisywane przeze mnie wyciąganie załączników z InfoPath z użyciem Azure Functions), jednak zawsze wymagało to dużo zachodu. Dziś trzeba powiedzieć to głośno: możliwość tworzenia własnych akcji będzie również dostępna w Nintex dla Office 365. Prezentacja mówiąca o tym została poprowadzona przez Ricka De Marco, Mike’a Lewis and Davida Fitzpatrick. Poczytaj więcej i zobacz oficjalną prezentację.

4. Component Workflows

Tego się nie spodziewałem. Ta nowa funkcja pozwoli uruchamiać workflow w Office 365 nie tylko zdarzeniami wywołanymi przez SharePoint lub ręcznie, ale także zdarzeniami spoza tenanta, np. z poziomu Nintex Workflow Cloud czy żądania web service.

5. Nintex Assistant

Nintex Forms zostanie wzbogacone w nowe rozwiązanie, robota, nazywanego Nintex Assistant. Będzie ono zintegrowane z nowymi Universal Forms i tak – będzie dostępne dla wszystkich platform (również on-premise). Pozwoli na automatyczne, interaktywne wypełnianie formularza. Wyobraź sobie tylko jaki potencjał to daje dla dalszej integracji z Azure Cognitive Services, Plannerem czy Teams. Wykonaj swoją pracę. Szybko!

Nintex Assistant dostarczy także powiadomienia typu Push dla aplikacji mobilnych z App Studio i Nintex Mobile.

Prezentacja została poprowadzona przez Johna Corry (Product Manager dla Mobile) i Patricka Hosh.

6. Kilka dodatkowych, nowych funkcji

Integracja z Azure Cognitive Services z poziomu Nintex Workflow Cloud.

Formularze zadań dla Nintex Workflow Cloud.

Data Connections – możliwość tworzenia własnych definicji połączeń do danych w Nintex Workflow Cloud.

Jest także spora lista nowych, jednak mniejszych nowości zaplanowanych na kolejne tygodnie i miesiące, które na pewno podniosą produktywność zarówno projektowania i tworzenia procesów, jak i pracy z nimi. Niestety, ponieważ były pokazywane na przed prezentacji dla vTEs muszę póki co dochować tajemnicy.

 

Jeśli nie miałeś okazji być na konferencji osobiście, jednak wciąż pragniesz dowiedzieć się więcej, już dziś zarejestruj się na jedno z czterech spotkań w ramach Nintex WorldTour: https://www.nintex.com/company/events-webinars/events/nintex-world-tour.


Tomasz Poszytek

Cześć! Nazywam się Tomasz. Jestem ekspertem w dziedzinie automatyzacji procesów i budowaniu rozwiązań dla biznesu z użyciem Power Platform. Jestem Microsoft MVP i Nintex vTE.

Brak komentarzy

Wyślij komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.